Dneska si dáme trochu pauzu od kritického myšlení a podíváme se na štěstí.
Nejnovější vědecká pozorování a závěry tvrdí, že to není muška zlatá, ale pocit, který můžeme v sobě a druhých pěstovat a prý pro to existuje matematická formulka. To mne zaujalo.
Pan Losada a jeho kolega Frederickson udělali zajímavou statistiku. Počítali poměr mezi negativními a pozitivními emocemi/vjemy/interakcemi, který člověk za den má a přišli na to, že abyste se cítili tak nějak okey, tak potřebujete minimálně tři pozitivní vjemy na jeden negativní.
Co to znamená v praxi?
Že když na vás ráno vaše dítě vylije pitíčko a vy se musíte do práce převléknout, nestihnete si dát kafe a na křižovatce vám nedá přednost ten zelený opel, tak abyste přijeli do práce jakžtakž v pohodě potřebujete minimálně devět pozitivních věcí: že vám v rádiu zahráli oblíbenou písničku, že si dáte kafe v kavárně v práci a k tomu třeba muffina, nebo třeba trochu škodolibou radost, že kolegyně trochu přibrala, že vám partner napsal hezkou zprávu….
Ty jo, to jsme zatím na 5, co dál? Co dál? Usmála se na vás recepční a pochválila vám náušnice (to se taky nemůže stát každému)… ty jo, tak do práce dorazíme v mizerné náladě. Našli jsme jen 2 dobré věci na každý ranní průšvih.
Co s tím?
Tak paráda je, že známe ten poměr („Losadův poměr“) a že víme, že to je 3:1. Takže se pojďme vědomě zaměřit na ty dobré věci.
Dělejte si radost. Dejte si do auta fotku vaší kočky nebo papouška. Usmějte se na paní za pultem, až si budete kupovat ranní kávičku, ona se usměje na vás na oplátku. Vzpomeňte si, co pěkného jste dělali o víkendu. Představujte si, jak si večer půjdete zacvičit nebo jak si v klidu dokoukáte seriál… no judgement… každý relaxujeme po svém. Prostě si vědomě přidávejte ta pozitiva. A klidně víc než jen v poměru 3:1… čím víc pozitiv na jedno naštvání, tím lépe pro vás.
Dělejte si radost tím, že děláte radost. Lidi vám budou tyto drobné laskavosti vracet, tím si zlepšíte Losadův poměr a budete se cítit spokojeněji a ještě přispějete k spokojenosti ostatních.
A teď něco pro manažery, protože je vás tu čím dál víc: Losada si vzal asi 60 týmů z různých oblastí business a zkoumal interakce v týmu a to, jak má právě tento „Losadův“ poměr vliv na efektivitu týmu.
Počítal poměr negativních interakcí, jako jsou: oči v sloup, uštěpačná poznámka, ignorování (někdo něco řekne a nikdo na to nezareaguje) a poměr těch pozitivních: pochvala, poděkování, úsměv, hezká žádost… V efektivních týmech je tento poměr taky 3:1 nebo vyšší.
Šéfové jsou občas obezřetní na chválu a šetří s ní, zatímco na chybu poukázat nezapomenou. Takže pokud chcete mít efektivní tým, kde se lidem dobře pracuje a který vás posouvá dál, rada je: nachytejte lidi při tom, když dělají něco dobře a dejte jim to vědět 🙂
V rodině je tento poměr ještě vyšší, 5:1 a více
Takže abyste se v rodině cítili pěkně, potřebujete jedno odseknutí mamince vykompenzovat minimálně pěti hezkými a milými interakcemi… a nebo neodsekávat mamince.