Tak jsem pro vás hledala nějaký pěkný obrázek, abyste si představili ty jednotlivé slupky/ vrstvy našeho mozku – „plazí“ mozek amygdalu, „tygří“ mozek limbický systém a „primátí“ mozkovou kůru.
A místo obrázku mám pro vás pěkné cvičení:
Na dlaň si položte mandli. Ta bude reprezentovat amygdalu, tedy „plazí mozek“, který je tu 250 000 000 (+- 28 😊 ) let a vysílá tři povely: útoč, uteč, ztuhni a má jen dvě základní emoce strach a vztek. Tu mandli zavři v pěst.
Zavřená pěst reprezentuje tzv. „tygří mozek“, tedy tu část mozku, kterou mají i savci. Teď otoč ruku hřbetem nahoru a můžeš si dál představovat, jak to vypadá u tebe v hlavě: předloktí představuje míchu, zápěstí prodlouženou míchu a ta pěst teda to, co patří k tygřímu mozku obklopujícímu dinosauří základy (mandli).
Tahle část se vyvíjela dalších 200 miliónů let po amygdale a umí toho trochu víc. Díky němu pociťujeme emoce jako je rozčílení, smutek, radost, překvapení i znechucení, nadšení i láska. Taky se stará o dlouhodobou paměť a čich.
Na tu zavřenou pěst s mandlí si polož zmačkaný ubrousek, ano, kůra mozková neboli neokortex. Slušný neokortex se objevil teprve tak 50 miliónů let zpět… celkem mlaďoch, že? Umí toho nejvíc, ale je fakt pomalý. Díky němu můžeme plánovat, přemýšlet v souvislostech, představovat si abstraktní věci, dorozumívat se řečí, téměř neomezeně se učit (mrkni na článek o neuroplasticitě, ta se odehrává zde).
Pokud jste cvičení dělali oběma rukama, dejte teď ty dvě pěsti k sobě – levá a pravá hemisféra, emoční a racionální centrum. Tak obrázek není potřeba, ale stejně jeden přihodím.